חקירות כלכליות בעבירות מס הכנסה

חקירה כלכלית של רשות המסים נגד חשוד בביצוע עבירת מס הכנסה, מתבצעת כדי לאסוף מספיק מידע וראיות לקראת ההחלטה אם להגיש נגדו כתב אישום פלילי. בכל מקרה של חיפוש או חקירה כלכלית – יש לפנות מיד לעו"ד מומחה בתיקי מס הכנסה, שינחה אותך כיצד לפעול בכל שלב.

כאשר בעל עסק או חברה נחשדים בביצוע עבירת מס הכנסה, רשות המסים פותחת בחקירה כלכלית, שהיא חקירה פלילית לכל דבר ועניין, ונועדה לאסוף מידע וראיות נגד החשודים. חקירה כזו עשויה להוביל להגשת כתב אישום פלילי, ובמקרה של הרשעה – להטלת קנסות כבדים ואף למאסר בפועל של עד 7 שנים.

מחקירה סמויה לחקירה גלויה: חקירות כלכליות בעבירות מס הכנסה

עבירות מס הכנסה יכולות להיות עבירות טכניות וקלות יחסית כגון אי-הגשת דו"ח שנתי בזמן או אי-ניכוי מס במקור, או עבירות חמורות יותר שמאחוריהן עומדת כוונה ממשית להעלמת מסים, כמו השמטת הכנסות, הכנה או קיום של פנקסים כוזבים או הגשת דו"חות כוזבים לרשות המסים. לפני הגשת כתב אישום נגד חשוד בביצוע עבירת מס הכנסה, רשות המסים מבצעת חקירה כלכלית המתחילה בחקירה סמויה, שלאחר מכן הופכת לחקירה גלויה המערבת את החשוד בעבירה.

בשלב הראשון, עוד לפני שנפתחת חקירה גלויה נגד חשוד בעבירת מס הכנסה, רשות המסים מנהלת חקירה סמויה לצורך איסוף מידע וראיות – בדרך כלל בעקבות הלשנה או מידע שהגיע אליה במסגרת חקירה אחרת. חקירה סמויה שמתבצעת נגד חשוד בעבירת מס הכנסה כוללת לעתים האזנות סתר, הוצאת צווים לחשבונות בנק של החשוד, מעקבים ואיסוף קפדני של ראיות נגדו, כדי לצבור מספיק מידע וחומר ראייתי לקראת ביצוע חקירה גלויה והגשת כתב אישום.

איסוף ראיות, חיפוש ועיכוב לחקירה או למעצר

עם תחילת החקירה הגלויה, חוקרי רשות המסים מגיעים אל החשוד ללא כל התראה מראש, לצורך ביצוע חיפוש בבית העסק או כדי לעכב את החשוד לחקירה במשרדי הרשות – ולעתים גם למעצר. תוצאות החקירה הכלכלית הן שיכריעו אם רשות המסים תחליט להגיש כתב אישום פלילי נגד החשוד בביצוע עבירת מס הכנסה.

מתי מומלץ לפנות לעו"ד מומחה לתיקי מס הכנסה?

עבירות מס נחשבות לעבירות לא פשוטות, ולא כדאי להשאיר את ההתמודדות איתן ליד המקרה. מיד עם פתיחת חקירה כלכלית נגדך בעקבות חשד לעבירת מס הכנסה, חשוב להתייעץ עם עו"ד מומחה לתיקי מס הכנסה ולחקירות כלכליות, שעשוי להציל אותך ממצבים לא נעימים ומתסבוכת קשה עם החוק. מומלץ לפנות לעורך דין בתחום המסים ברגע שנודע לך על פתיחת חקירה גלויה נגדך – בשלב של הגעת החוקרים לבצע חיפוש בבית העסק או בביתך, או במצב של עיכוב לחקירה או למעצר.

כיצד מומלץ להתנהג במצבים של חיפוש וחקירה כלכלית ברשות המסים?

מדריך חובה לכל בעל עסק – להורדה חינם לחץ כאן.

משרד עו"ד זרקו זמיר מספק יעוץ משפטי וייצוג לחשודים ונאשמים בעבירות מס הכנסה מול רשות המסים, משלב החקירה הכלכלית וכתב האישום ועד לסיום ההליך המשפטי. אם נפתחה נגדך חקירה כלכלית של רשות המסים, צור עמנו קשר ונשמח לעמוד לרשותך.

 

נכתב ע"י