לענבל אור אין סיבה לדאוג

החוק רואה בחומרה עבירות של העלמת מס והגשת חשבונות פיקטיביות, שבהן, לפי הפרסומים, חשודה ענבל אור. עם זאת, יש יסוד סביר להניח שמעמדה כאשת עסקים מפורסמת יחלץ אותה מהאפשרות של עונש מאסר משמעותי

29619287 m

מאסר בפועל – זהו העונש המקובל שגוזרים בתי המשפט בישראל על עבריינים הנאשמים בהעלמת מסים בגובה מיליוני שקלים ובהגשת חשבוניות כוזבות. ענבל אור, מארגנת קבוצות הרכישה ויזמית הנדל"ן הידועה, חשודה כעת בעבירות מסוג זה, כשלפי הטענות, השתמשה לצורך כך בחברות שבבעלותה. ואולם, ייתכן שאור לא צריכה לחשוש מעונש מאסר של ממש, גם במקרה של הרשעה.

רשות המסים: אור הגישה דו"חות כוזבים כדי להקטין תשלומי מע"מ


בשנות פעילותה הרבות בענף הנדל"ן הישראלי, הספיקה ענבל אור לבנות מאות דירות באזור גוש דן, כחלק מכמה עשרות מיזמי בנייה. מכירתן של דירות אלה אמורה היתה להניב לה רווחים גבוהים, אך על פי החשד – החברות שבבעלותה ושבאמצעותן היא מבצעת את הבנייה, דיווחו למע"מ על סכומים נמוכים הרבה יותר. פער זה הוא שעורר ברשות המסים את החשד שאור סיפקה דיווחים כוזבים על רווחיה.

רשות המסים טוענת כי לאחר שפעלה ליצור רושם כאילו החברות הכניסו סכומים נמוכים למדי, נקטה אור צעד נוסף כדי לצמצם את חבות המס שלהן – וסיפקה לרשויות חשבוניות מזויפות על הוצאות שלא היו ולא נבראו. ברשות אומרים גם כי אור לא נענתה לדרישה לספק דו"חות לצורך ביקורת מע"מ, ולא טרחה להגיע לפגישות שבהן ביקשו לחקור אותה. לפי החשד, כך ניסתה אור לפגוע בחקירה ולמנוע מהרשויות אינפורמציה חיונית.

חמש שנות מאסר ואף יותר


עבירות פליליות שמטרתן להקטין את תשלומי המס, כמו אי-דיווח על כל העסקאות שבוצעו או הגשה של חשבוניות פיקטיביות, נחשבות חמורות ביותר. בהתאם, גם העונש עליהן כבד – חמש שנות מאסר, לפעמים אפילו יותר.

ברוב המקרים, רשות המסים מוכנה לקבל תשלום כופר מהעבריינים במקום להשלים את ההליך הפלילי. אולם כשמדובר בסכומים של מיליוני שקלים, כמו במקרה של ענבל אור, ייתכן שהרשות לא תסכים להתפשר על הליך כופר.

בית המשפט צפוי לגלות התחשבות בענבל אור


למרות חומרת העבירות שבהן חשודה ענבל אור, ייתכן שאין לה מה לחשוש משנים ארוכות בכלא. במקרים דומים שאירעו בעבר, בתי המשפט העדיפו לגזור עונשים קלים יחסית על אנשי ציבור וידוענים, מתוך התחשבות וחוסר רצון לפגוע במוניטין ובקריירה שלהם.

בעוד שעבריינים "רגילים" נכנסים לרוב לכלא על עבירות פליליות חמורות, וכאשר בתי המשפט שולחים למאסר פוליטיקאים שסרחו כדי להעביר מסר ציבורי – אור עשויה ליהנות ממעמדה כידוענית. כך, ייתכן שגם במקרה שבית המשפט ימצא אותה אשמה, היא תיהנה מ"הנחת סלב" כשתגיע העת לגזור את עונשה.

משרד עו"ד זרקו זמיר מתמחה בטיפול בעבירות מס הכנסה ומע"מ, הלבנת הון ועבירות צווארון לבן, ובייצוג חשודים ונאשמים בחקירות, הליכים משפטיים, מעצרים, הליכי כופר וגילוי מרצון מול רשות המסים.

נכתב ע"י