עבירות הלבנת הון

הלבנת הון מתבצעת על ידי טשטוש או הסתרת מקורם של כספים או רכוש, כשפעמים רבות מדובר בכספים שהתקבלו מפעילות עבריינית כגון העלמת מסים. מה קובע החוק, ומה עושים כשיש חשד לעבירה?

 הלבנת הון היא ביצוע פעולה בכסף או ברכוש שמקורו בפשיעה, במטרה להסתיר או לטשטש את מקורו, את זהותם של בעלי הזכויות בו או את מיקומו, להטמיעו ברכוש חוקי ולהכינו לשימוש חוזר. חוק איסור הלבנת הון נועד להבטיח שלא יהיה ניתן להשתמש בהון שהוצא מהמחזור לצורך מימון עסקאות עברייניות נוספות, למנוע יצירת רווחים על ידי עבריינים ובכך לבטל תמריצים כספיים לעבור עבירה. הביטוי "הלבנת הון" מתייחס לכל פעילות פיננסית שאינה חוקית, כך שהפעילות הבלתי חוקית של הלבנת הון נעשית היום לא רק בידי חברי ארגוני פשע אלא גם בידי אנשים מן הישוב.

המלחמה בהלבנת הון

הלבנת הון קשורה באופן ישיר לפשיעה שאינה דווקא משתייכת לתחום עבירות הצווארון הלבן, מכיוון שפעמים רבות מדובר בכספים שהתקבלו מפעילות כגון סחר בסמים, סחר בלתי חוקי בנשק, סחר בנשים ובילדים או בגביית דמי חסות, ועשויים לעשות דרכם לחשבונות בנק המצויים ברחבי העולם. השיטה בדרך כלל זהה: הפקדת כסף (בדרך כלל מזומן) בחשבון בנק תוך טשטוש מקורו וזהות בעליו, כשבהמשך נעשות בדרך כלל פעולות פיננסיות תמימות למראה כגון המרות מטבע, רכישת נכסים פיננסיים, העברות לבנקים אחרים והעברות למדינות אחרות. לאחר שמקור הכסף טושטש, הכסף נראה "לבן" ולגיטימי. הוא הוטמע במערכת הכלכלית ואינו מעורר חשד.
חוק איסור הלבנת הון עוסק בשלוש עבירות מרכזיות. שתיים מהעבירות קובעות עונש מאסר בפועל של עד שבע שנים, ועבירה שלישית - איסור עשיית פעולה ברכוש אסור – קובעת עונש מאסר בפועל של עד 10 שנים.

יעוץ משפטי וייצוג בתיקי הלבנת הון

משרד עו"ד זרקו זמיר הוא משרד מומחה לעבירות הלבנת הון, ובעל ידע וניסיון רב בייצוג נאשמים, חשודים וחברות בחקירות ובבתי משפט, בגין עבירות הלבנת הון:

  • תפיסת רכוש: ייצוג לקוחות אשר הרשויות מנסות לתפוס את רכושם בארץ ו/או בחו"ל, במקרים של חשד למעורבות בהלבנת הון.

  • הליכי חילוט רכוש הן בהליך פלילי או אזרחי: לעתים מבקשת המדינה לחלט את רכוש החשוד או הנאשם בהלבנת הון, כיוון שהושג על פי טענתה כתוצאה מביצוע העבירות.

  • הליכי שחרור מהקפאה: ייצוג לקוחות אשר חשבונות הבנק שלהם הוקפאו.

  • עיצום כספי: ייצוג וליווי משפטי ללקוחות אשר הוטל עליהם עיצום כספי, במסגרת ועדה להטלת עיצום כספי או הליכי ערעור על עיצום כספי. העיצום הכספי הינו קנס שנקבע בהתאם להפרות שונות שנקבעו, ומחושב לפי היקף ההפרה, נסיבותיה ונסיבותיו של המפר.

מה עושים במקרה של זימון לחקירה או מעצר?

לפני הגשת כתב אישום נגד חשוד בעבירות הלבנת הון, הוא נקרא לחקירה במשטרה או במשרדי רשות המסים ופעמים רבות אף נעצר לצורכי חקירה.

חשוב לזכור כי הזכות להיפגש ולהיוועץ עם עורך דין בשלב החקירה ובשלב המעצר היא זכות בסיסית וחשובה ביותר, על מנת לשמור על זכויות הנחקר/העצור, למנוע פערים ביחסי הכוחות שלו אל מול החוקרים ובעיקר על מנת למנוע טעויות שעלולות לגבות מהחשוד מחיר כבד ביותר בעתיד.

משרד עו"ד קרן זרקו זמיר מומחה לייצוג נחקרים, חשודים ונאשמים בתיקי הלבנת הון. אנו מעניקים יעוץ משפטי וייצוג בבתי משפט לנאשמים בעבירות הלבנת הון בכל שלבי ההליך הפלילי, ומענה מיידי במקרים דחופים.

נכתב ע"י  

צור קשר לייעוץ ראשוני

054-5946363