למעלימי המסים בישראל כבר אין לאן לברוח

בעקבות המלחמה שהכריזה רשות המסים על ההון השחור בישראל, כל אזרח שמעלים מסים כבר צריך לדעת – גם אם הרשות עוד לא הצליחה להגיע אליו, יש סיכוי גדול מאוד שזה יקרה בקרוב

עבירות מס הכנסה

הכנסות של 10 מיליארד שקלים מעל התחזיות – זהו הנתון המרשים של גביית המסים בישראל מתחילת שנת 2015, שנובע מפעילותה האינטנסיבית של רשות המסים בתקופה האחרונה. מאז שנת 2014 הרשות הכריזה מלחמת חורמה של ממש על העלמות מסים בישראל, ופצחה במספר מהלכים שנועדו לגבות כספים מבעלי הון ונכסים שלא דיווחו על הכנסותיהם למדינה:

  • איתור בעלי חשבונות בנק בלתי מדווחים בחו"ל, ומתן האפשרות לגילוי מרצון אנונימי עבור בעלי החשבונות, לפני שהבנקים עצמם ידווחו על כך לרשות המסים בישראל.

  • מכתבי דרישות להצהרה על הכנסות נוספות, אשר נשלחו ל- 100 אלף עובדים שכירים שאין להם תיק במס הכנסה, ובהם נתבקשו לדווח על מקורות הכנסה נוספים שלהם לרשות המסים – כמו הכנסות מהשכרת דירות. בין הנמענים שבחרו להתעלם מהדרישה והתזכורת שנשלחו אליהם ונתפסו, היו למשל זוג אמיד שהשכיר חמש דירות יוקרה, ראש ישיבה ומהנדס אלקטרוניקה – כולם עברייני מס הצפויים לקבל עונשים כבדים יותר, כיוון שלא שיתפו פעולה עם רשות המסים.

  • הצלבת נתונים עם גורמים נוספים, כמו בדיקת רישומי הטאבו במטרה לגלות בעלי דירות שלא דיווחו על כך, והידוק הקשרים עם בנקים בחו"ל במטרה לקבל מהם מידע על בעלי חשבונות בנק בלתי מדווחים.

בנוסף לכל המהלכים הללו, ישנם צעדים נוספים שנמצאים כעת בשלבי חקיקה, כמו למשל חוק ההסדרים החדש, שיאסור על תשלום במזומן בעת ביצוע עסקאות בסכומים גבוהים, או הגדרת עבירות מס חמורות כעבירות הלבנת הון באופן רשמי. בסופו של דבר, נראה שרשות המסים עושה הכל כדי לעצור את ההון השחור, ומשתמשת בשיטות רבות ומגוונות כדי להשיג את המטרה.

רשות המסים נוקטת בכל צעד אפשרי למיגור ההון השחור

2015 היתה השנה שבה אזרחי ישראל התחילו להבין כי ימי העלמת המס השקטים הגיעו לסיומם. אט-אט נעשה ברור כי גם אלה שרשות המסים עוד לא הגיעה אליהם, יכולים לצפות לכך שהדבר יקרה במוקדם או במאוחר. שמותיהם של אלפי בעלי חשבונות בנק בשוויץ כבר הודלפו לישראל, וקיים מידע על כוונה דומה של מדינות נוספות.
כדי להבטיח את שיתוף הפעולה מצד מעלימי המסים, הרשות באה לקראתם וסיפקה להם את האפשרות להסדיר את מצבם באופן חוקי אחת ולתמיד, ובאופן זה להימנע מנקיטת הליכים פליליים נגדם. הזדמנות כזו, למשל, ניתנה על ידי מתן אפשרות לביצוע הליך אנונימי של גילוי מרצון, בו מעלימי הכנסות יכולים לדווח מיוזמתם ובעילום שם לרשות המסים, ורק לאחר בירור מצבם – להחליט כיצד לפעול בהמשך.
לצד העובדה שרשות המסים נחושה בדעתה למגר את תופעת ההון השחור בישראל, ועושה מאמצים רבים בכיוון זה – כיום, נראה שהניסיון להעלים מסים ולא לדווח על קיומם של נכסים והכנסות, נדון לכישלון אשר יביא להשלכות כבדות משקל על העבריין, ביניהן גם עונש מאסר בפועל.

איך מומלץ לפעול מעתה ואילך?

אם יש לך הכנסה נוספת כלשהי או חשבון בנק בחו"ל שבחרת שלא לדווח עליהם עד כה – מומלץ לדווח מיוזמתך לרשות המסים בהקדם האפשרי, ולשתף פעולה על מנת למזער ככל הניתן את הסיכוי לעמוד בפני הליך פלילי. לפני כל צעד בנושא, יש להתייעץ עם עורך דין מומחה למסים, אשר יבדוק את האפשרויות העומדות לרשותך וימליץ על דרך הפעולה המתאימה.

משרד עו"ד זרקו זמיר הוא משרד בוטיק מומחה לתחום המסים, המייצג ומייעץ לחשודים ונאשמים בענייני מס הכנסה, הלבנת הון, מע"מ, צווארון לבן ועוד, ומלווה בתהליכים השונים ובהתנהלות מול רשות המסים בישראל.

נכתב ע"י