מס על שלוש דירות: הפיתרון למצוקת הדיור - או עוד שמן למדורה?

שר האוצר חושב שהפיתרון לעליית מחירי הדיור טמון בהטלת מס על בעלי שלוש דירות ומעלה, אבל יש דברים רבים שהוא שכח לקחת בחשבון

הוויכוח הציבורי על החלטתו של שר האוצר משה כחלון להטיל מס על בעלי שלוש דירות ומעלה ממשיך להתלהט. הצעתו של כחלון, האמורה להיכלל בחוק ההסדרים ל-2017-2018, קובעת כי כל מי שברשותו שלוש דירות או יותר – ישלם מס על הדירה השלישית ומעלה.

49002631 m123

הצעת החוק של כחלון נועדה, כמובן, לממש את ההבטחה שעליה נישא כל הדרך לעשרה מנדטים ולמשרד האוצר, כאשר הצהיר כי הוא זה שיצליח היכן שכל השאר נכשלו, ויוריד את מחירי הדיור. המס החדש, לשיטתו, לא נועד רק לתרום מאות מיליוני שקלים לקופת המדינה, אלא גם לפגוע בכדאיות של רכישת דירות להשקעה. לפי החזון של כחלון, בעקבות המס המשקיעים ימכרו את הדירות שהשכירו, השוק יוצף בדירות חדשות – והמחירים יירדו.

גם במשרד האוצר מתנגדים


אולם ההצעה עוררה גלים רבים, ויש לה מתנגדים אפילו בתוך משרד האוצר. כך למשל, נטען בתחילה כי הטלת מס של 1% משווי הדירה ללא קשר למיקומה וגודלה, אינה צודקת; בעקבות הביקורת, שונתה ההצעה וכעת היא כוללת נוסחה סבוכה לחישוב שיעור המס שישלם כל בעל דירה שלישית ומעלה (להערכת האוצר, יש יותר מ-50 אלף איש בישראל העונים לקריטריון זה).

אחרים מתריעים כי הטלת המס תשיג את האפקט ההפוך מזה שכחלון מייחל לו: בעלי הדירות, הם אומרים, לא יהססו לגלגל את המס על השוכרים – כלומר, להעלות את שכר הדירה כך שלא יצטרכו להוציא כסף על המס. כך, גם הדירות להשכרה יתייקרו מאוד ויתרחקו מהישג ידם של זוגות צעירים.

פתרונות אינסטנט במקום מדיניות


אחרי תוכניתו של שר האוצר הקודם, יאיר לפיד, למע"מ 0% על דירות – שנכשלה ונקברה – נראה שבממשלה בכלל ובמשרד האוצר בפרט לא ממש יודעים איך לעצור את עליית מחירי הדירות, שנמשכת כבר קרוב לעשור. כל כמה חודשים צצה תוכנית חדשה שאמורה להביא את הבשורה, אבל יש בה יותר חורים מאשר בגבינה שוויצרית.

ניקח למשל את התוכנית הנוכחית. כחלון מאמין שהמס החדש יניא משקיעים מלרכוש דירות נוספות; אך כל מי שמכיר קצת את הפסיכולוגיה של הישראלי הממוצע, מבין שעבורנו, נדל"ן הוא סמל לביטחון כלכלי ונפשי. שוק המניות מסוכן, הפנסיות שלנו עוברות "תספורת" ומידלדלות: אלטרנטיבת ההשקעה היחידה שמוכיחה את עצמה לאורך זמן היא הנדל"ן.

כחלון לא למד את הלקח של לפיד?


הציבור הישראלי, ובתוכו רבים שהצביעו למפלגתו של כחלון, "כולנו", מגיב באכזבה לצעד החדש של שר האוצר. כך למשל, בדיון שערכנו בפייסבוק על החוק, כתב אחד הגולשים: "בואו ונגיד שמישהו קנה בירוחם 3 דירות שעלותן הכוללת אולי 2 מיליון שקל והוא משכיר אותן. עליו יחול המס. ומה קורה עם תושב המרכז שקנה דירה אחת באחד ממגדלי היוקרה בעלות של 15 מיליון שקל? עליו לא יחול המס. כמה שר האוצר יכול להיות רפה שכל ולא לראות את המצב לאשורו?".

גולש אחר קבע: "חוק לא טוב, מעוות ומנוגד להגיון כלכלי. בעיית הדיור לא תיפתר על ידי חוקים ומסים, אלא כשההיצע ישתווה לביקוש. אין קיצורי דרך. חשבנו שאחרי הפיאסקו של מע"מ אפס של לפיד , כחלון למד לקח - והתבדינו. מאכזב מאוד". בתגובה אחרת נכתב: "אין תוכנית, אין ממה להתרגש, עוד שנה יהיה שר חדש, חוקים ישתנו. הכל עבודה בעיניים. עצוב שככה מתנהלת מדינה שמחשיבה עצמה למתקדמת".

במציאות שבה מדיניות הממשלה בנושא הנדל"ן משתנה כמעט כל יום, עם פתרונות אינסטנט שרובם לא יוצאים לפועל, ואחרים מתגלים כחסרי כל השפעה – ייתכן בהחלט שבעוד שנה יהיה שר חדש שיציע הצעות משלו, והמס על הדירה השלישית יישכח כמו רעיונות אחרים לפניו. ובהחלט אפשר להמר שגם בעוד שנה, מחירי הדיור עדיין יוסיפו להיות גבוהים מדי.

משרד עו"ד זרקו זמיר הוא משרד עורכי דין מוביל בתחום המסים, ומתמחה בעבירות מס הכנסה ומע"מ,
הלבנת הון ועבירות צווארון לבן.

נכתב ע"י