בר רפאלי ופרשת העלמות המס: איזה עונש צפוי לדוגמנית-העל?

חקירתה של בר רפאלי בחשד להעלמת מס חמורה בהיקף של מיליוני שקלים, עוררה סערה בכלי התקשורת בישראל. האם היא צפויה להיכנס לכלא?

17084994 m

בר רפאלי, דוגמנית העל הישראלית, נחקרה לאחרונה בחשד להעלמת מסים שבוצעה לכאורה על ידיה ועל ידי אמה, ציפי רפאלי, בסכום של כמה מיליוני שקלים. החשדות נגד בר רפאלי ואמה הם שלא דיווחו על מלוא ההכנסות של הדוגמנית, דיווחו על מקום מגורים כוזב במטרה להתחמק מתשלום מס על הכנסות מעבודות שביצעה בחו"ל, וקבלת "הנחות סלב" והטבות שונות, עליהן לא דיווחו השתיים כהכנסה כמתבקש בחוק.

הטענה: בר רפאלי כלל לא מתגוררת בישראל

מס הכנסה מחייב כל תושב בישראל בתשלום מס על עבודות, ולא משנה היכן בוצעו בעולם. תושבי חוץ, לעומת זאת, מחויבים לשלם מס רק על עבודות שביצעו בישראל. במצב בו אדם מחלק את חייו בין כמה מדינות, כמו אורח החיים שמנהלת בר רפאלי, התושבות נקבעת לפי מספר הימים בהם אותו אדם נמצא בישראל, יחד עם קריטריונים נוספים כמו החזקת רכב, רכישת דירה, מגורים של בני משפחה ועוד.

בין היתר, בר רפאלי חשודה כי הצהירה שמרכז חייה אינו בישראל, ושהדירות השכורות בהן התגוררה היו על שם בני משפחתה, למרות שהיא זו שהתגוררה בהן בפועל.

מוצרים שניתנו תמורת פרסום – נחשבים כהכנסה

טענות נוספות נגד בר רפאלי היו כי קיבלה לכאורה מוצרים יקרי ערך תמורת פרסומם, כמו למשל רכב יוקרה בו השתמשה לאחר שחתמה על חוזה שמציין כי כל תשלום מס על קבלת הרכב יהיה באחריותה בלבד. בנוסף לרכב ולמוצרים אחרים, רפאלי חשודה כי נהנתה גם מ"הנחות סלב" והטבות שונות הניתנות למפורסמים מפעם לפעם, שחלקן הגיעו לסכומים גבוהים ביותר.

בין ההטבות צוינו הנחה של כחצי מיליון שקלים ברכישת דירה והנחה נוספת על עיצוב הדירה, בסך של כמה עשרות אלפי שקלים, בתמורה ליחסי ציבור ופרסום כי הדיירת בבניין היא לא אחרת מאשר בר רפאלי.

למרות ההנחות, יש לשלם את המס בהתאם לשווי המקורי

למרות שידוע לכל כי מפורסמים נהנים מ"הנחות סלב", יש להתייחס אליהן ברצינות רבה. הנחות סלב שלא מדווחות כהכנסות עלולות לגרום להאשמה בעבירות מס, ואותם מפורסמים שבחרו שלא לדווח, ייאלצו להתמודד עם ההשלכות.

כאשר מדובר בהנחות משמעותיות ומתנות בסכומים גדולים שהולכים ומצטברים לסכומי ענק, חובה לדווח ולשלם את המסים הנדרשים כחוק, כמו למשל מס רכישה על רכישת דירה. למרות שקבלנים ובעלי חברות יכולים להחליט להעניק למפורסם כזה או אחר הנחה משמעותית ברכישת דירה או מוצר יקר ערך, רשות המסים עדיין דורשת מס רכישה בהתאם לשווי המלא של הנכס או המוצר, ואת המס הזה חובה לשלם במלואו.

ומה אם לא מדובר במתנה בלבד אלא במוצר תמורת פרסום? בכל מקרה שבו מפורסם מקבל לידיו פריט יקר ערך ומבטיח תמורתו פרסום – מדובר בעסקת ברטר לכל דבר, וגם היא חייבת בדיווח ובתשלום מס.

איזה עונש צפוי לבר רפאלי?

לאחר החקירה, בר רפאלי ואמה נעצרו ושוחררו בתנאים מגבילים, הכוללים ערבות אישית בסך חצי מיליון שקלים לכל אחת, ערבות בנקאית של רבע מיליון שקלים לכל אחת ועיכוב יציאת השתיים מהארץ, שאף מונע מהדוגמנית לעבוד בחו"ל. אם יוכח כי השתיים אכן אשמות בעבירות החמורות המיוחסות להן, עונשן עלול להיות חמור ולהגיע לקנסות כבדים במקרה הטוב, ובמקרה החמור ביותר – למאסר בפועל.

האם יש סיכוי שנראה בקרוב את בר רפאלי מאחורי סורג ובריח? למרות הכל, כנראה שלא.
בפני מעלימי מס עומדות בדרך כלל שתי אפשרויות: לעמוד לדין ולהסתכן בהרשעה ובעונש כבד במיוחד, או להודות בעבירות המס שבוצעו ולבחור בתשלום כופר כספי לרשות המסים, הכולל את סכום המס שלא שולם בתוספת קנס. תשלום הכופר, למעשה, יכול לסיים את הפרשה כולה באופן מהיר ויעיל, ללא שום תיעוד פלילי.

תשלום כופר לרשות המסים – מפסיק את ההליך הפלילי

הליך הכופר הוא חלופה שמציעה רשות המסים להליך פלילי במקרה של העלמת מס. אדם החשוד בעבירה זו יכול להגיש בקשה להמרת ההליכים נגדו בתשלום כופר, המשחרר אותו מכל אחריות פלילית למעשיו. בקשת הכופר נידונה בוועדה מיוחדת של רשות המסים, שמחליטה אם לאשר אותה בהתאם לקריטריונים מסוימים, כמו מצבו של מגיש הבקשה, נסיבות חייו, קיומן או היעדרן של עבירות מס קודמות ועוד.

אדם שאושרה בקשתו להמרת ההליכים בכופר, נדרש לשלם את כל סכום המס בו הוא חייב, בתוספת קנס משמעותי, ובכך מופסקים לאלתר ההליכים הפליליים שנפתחו נגדו. תשלום כופר מאפשר לסיים את הפרשה במהירות ובקלות יחסית, מסירה מעל הנאשם את הכתם שדבק בו בקשירת שמו לפלילים, חוסכת לו אי-ודאות הנלווית לעמידה לדין, ובמקרה של מפורסמים כמו בר רפאלי – מצמצמת משמעותית את הנזק התדמיתי הגדול שעלול להיגרם לה בהליך משפטי ממושך.

משרד עו"ד זרקו זמיר הוא משרד מומחה לעבירות מס הכנסה, מע"מ, צווארון לבן והלבנת הון, ומייצג חשודים ונאשמים מול רשות המסים במסגרת תיקי העלמות מס, הגשת בקשות לגילוי מרצון, מעצרים והליכים משפטיים.

נכתב ע"י