משה פרץ הודה בהעלמת מס – איזה עונש צפוי לו?

בשנת 2010 הוגשו כתבי אישום נגש הזמר משה פרץ ואמרגנו אמנון זינדני, בחשד לעבירות מס בהיקף של יותר ממיליון שקלים. לאחר שהודה והורשע במעשים במסגרת הסדר טיעון, נותר להמתין לגזר דינו של בית המשפט – קנס, עבודות שירות או מאסר בפועל?

17260413 m

 

כמעט שלוש שנים לאחר שהוגשו כתבי אישום נגד הזמר משה פרץ ואמרגנו, אמנון זינדני, בגין עבירות מס, בחודש מרץ 2016 חתם פרץ על הסדר טיעון מול רשות המסים, ובו הודה בהעלמת הכנסות בגובה של כמיליון שקלים, וכן מע"מ בהיקף של 140 אלף שקלים.

לאחר חקירה שביצע משרד חקירות מכס ומע"מ ירושלים, בסיוע פקיד השומה של רשות המסים, במאי 2013 הוגשו כתבי האישום נגד משה פרץ ואמרגנו זינדני. 

חשד לעבירות מס בהיקף של יותר ממיליון שקלים

בכתבי האישום, הואשמו משה פרץ והאמרגן כי הגישו דיווחים כוזבים למס הכנסה ולמע"מ וניהלו ספרים כוזבים, וכן כי במשך שנתיים לא דיווחו על הכנסות מהופעות – ובמעשים אלה הסתירו הון של כמיליון שקלים מעיני הרשויות. פרץ, שב-2010 כבר נעצר לחקירה בחשדות אלה, העדיף עד עתה שלא להודות, בעוד שזינדני חתם כבר לפני שנה וחצי על עסקת טיעון עם הפרקליטות. העסקה כוללת עבודות שירות ותשלום קנס מצד זינדני.

לבסוף, הסכים פרץ להגיע להסדר עם רשות המסים ולהודות בחשדות המיוחסים לו, הנוגעים לשנים 2009-2007. בעקבות ההסדר, הוא הורשע בהעלמת הכנסות ועלול לעמוד בפני עונש של מאסר בפועל.

טענות הרשויות: פרץ העלים הכנסות והגיש חשבוניות כוזבות

הסעיפים בכתב האישום נגד פרץ ואמרגנו זינדני היו רבים, וכללו דיווח חלקי בלבד על הכנסות מהופעותיו של פרץ וליקויים בהוצאת החשבוניות – כאשר על פי החשד, לעתים הם לא הוציאו חשבונית כלל, ובמקרים אחרים הופיע בחשבונית סכום קטן יותר מזה שקיבלו השניים עבור ההופעה.

זינדני לבדו הואשם כי העלים הכנסות נוספות ואף העביר לרשויות חשבוניות פיקטיביות.

הכוונה שמאחורי המעשה משפיעה על חומרת העונש

חומרת העונש על מי שנמצא אשם בעבירות מס נקבעת על פי סוג העבירה – טכנית או מהותית. מי שאיחר בתום לב בהגשת דו"חות מס, למשל, נחשב כמי שעבר עבירה טכנית, ללא כוונה פלילית; אך אם הצליחו הרשויות להוכיח שכוונת הנאשם היתה להעלים מס ביודעין, או לעזור לאדם אחר לעשות זאת, מדובר בעבירה מהותית.

פרץ הורשע בעבירות מהותיות – כלומר, נקבע שהוא פעל ביודעין כדי לא לשלם מסים כקבוע בחוק – ולכן הוא עלול להיענש באופן חמור יותר, שעשוי לכלול מאסר בפועל.

פעולות האמרגן עשויות לסייע לפרץ

ואולם, אף שפרץ הודה בעבירות מס חמורות בסכומים גבוהים, שבמקרים אחרים מובילות בדרך כלל את הנאשמים למאסר בבית הכלא, סביר להניח כי גורלו יהיה שונה, לאור העובדו שזינדני הסיר את המחדלים ושילם את המסים הנדרשים.

זינדני לא רק הודה כי העלים מס בגובה 1.5 מיליון שקלים, אלא גם שילם אותו לרשות המסים – בנוסף לתשלום קנס וריצוי חצי שנה של עבודות שירות. לאור עובדה זו, סביר להניח כי בית המשפט לא יחמיר על משה פרץ, והוא ייצא בעונש קל יחסית.

משרד עו"ד זרקו זמיר מתמחה בתחום המסים, ופועל בייצוג וייעוץ משפטי במקרי עבירות מס הכנסה, עבירות מע"מ, הלבנת הון וצווארון לבן.

נכתב ע"י