עבירות צווארון לבן

עבירות צווארון לבן הן עבירות כלכליות, כשהנפוצות שבהן הן עבירות מעילה, מרמה או נטילת שוחד. מה הסיכונים בעבירות מסוג זה, ואיך מומלץ לנהוג במקרה של חשד לעבירת צווארון לבן?

 עבירת צווארון לבן היא עבירה כלכלית פלילית שאינה מעורבת באלימות או איום פיזי, וכרוכה בנטילת כספים, רכוש או טובת הנאה, בדרך כלל תוך הפרת אמון, דרכי רמאות והסתרת עובדות. בשל אופיין הכלכלי, עבירות צווארון לבן נחשבות לנחלתם של החזקים והעשירים, כאשר מקורו של הכינוי "צווארון לבן" הוא בתחילת המאה העשרים, אז חולצות בעלות צווארונים לבנים אפיינו את בני המעמד הגבוה.

כיום, עניין מעמדו החברתי או הכלכלי של העבריין כבר אינו רלוונטי לשאלה האם מדובר בעבירת צווארון לבן או עבירה רגילה. ההגדרה הרחבה כוללת בקרבה גם עבריינים קטנים בני המעמד הבינוני או הנמוך, שכן הגישה המקובלת כיום מתמקדת במהות העבירה ולא בעבריין.

עבירות צווארון לבן נפוצות הן עבירות כגון מעילה, מרמה, הונאה, שוחד, מסים, ניירות ערך וכדומה, אשר בית המשפט נוטה להתייחס אליהן בחומרה רבה. העונשים הקבועים בחוקים על עבירות מסוג זה הינם על פי רוב עונשי מאסר בפועל, בהתאם לחומרת העבירות ולהיקפן הכספי.

משרד עו"ד זרקו זמיר הוא משרד מומחה לעבירות צווארון לבן, ומייצג נחקרים, חשודים ונאשמים בתיקים של עבירות כלכליות כגון עבירות מרמה, הונאה, שוחד, ניירות ערך ומסים. המשרד מעניק ייעוץ משפטי גם במקרים דחופים, ומלווה נחקרים וחשודים בעבירות צווארון לבן משלבי החקירה ועד לייצוג בבתי המשפט.

איך מומלץ לנהוג במקרה של חשד בעבירת צווארון לבן?

לפני הגשת כתב אישום נגד חשוד בעבירות הצווארון הלבן, הוא נקרא לחקירה במשטרה או חקירה במשרדי רשות המסים, ולעתים אף נעצר לצורכי חקירה. חשוב לזכור כי הזכות להיפגש ולהיוועץ עם עורך דין בשלב החקירה ובשלב המעצר היא זכות בסיסית וחשובה ביותר, על מנת לשמור על זכויות הנחקר/העצור ולמנוע פערים ביחסי הכוחות שלו אל מול החוקרים.

משרד עו"ד קרן זרקו זמיר מומחה בייצוג נחקרים, חשודים ונאשמים בעבירות פליליות כלכליות שונות ומעניק ייעוץ וייצוג שוטף בכל שלבי ההליך הפלילי בעבירות צווארון לבן. המשרד מספק יעוץ משפטי מיידי כבר בשלבי החקירה הראשוניים ברשויות החקירה או בהליכי המעצר, בנוסף לייצוג בבתי המשפט וניהול מלא של התיק.

נכתב ע"י