האם מחלת הסרטן ומצב כלכלי קשה יכולים להביא לביטול כתב אישום?

פ' הוא בעליהן של שלוש חברות, שהוגש נגדן כתב אישום בגין אי-הגשת דו"חות למס הכנסה – עבירה שהעונש עליה הוא בדרך כלל מאסר בפועל או עבודות שירות.

הנאשם היה חולה בסרטן, ובזמן קיום הדיונים בעבירות המיוחסות לו בבית המשפט, מצבו הרפואי הידרדר והוא נאלץ להתאשפז בבית חולים לתקופה ארוכה. בשל האשפוז, לא יכל פ' להגיע לדיונים בבית המשפט וגם לא להגיש את הדו"חות החסרים למס הכנסה. לאור מצבו הרפואי, משרדנו הגיש בקשה ליועץ המשפטי לממשלה לביטול הכרעת הדין ולעיכוב ההליכים.

17195786 m

 הטענות לטובת הנאשם: עבר נקי והיעדר כוונה, מצב כלכלי ורפואי קשה

 

בבקשתנו נטען שמדובר בעבירות טכניות שבוצעו ללא כוונה להתחמק מתשלום מס, אלא בשל מצב כלכלי קשה – שמנע מהנאשם לשכור רו"ח לטיפול בדו"חות המס שלו. עוד הסברנו בבקשה כי לנאשם אין עבר פלילי, וכי מאז ביצוע העבירות לפני כשש שנים, לא הועלו טענות נוספות נגדו.

 

בנוסף, הדגשנו כי פ' סובל ממצב רפואי חמור ביותר שאילץ אותו להפסיק לעבוד. הוא מתקיים מקצבת ביטוח לאומי בשל 100% נכות שנקבעו לו, ומשלם 500 ש"ח בחודש לכונס נכסים. מחלת הסרטן בה חלה מנעה ממנו להשלים את הסרת המחדלים המיוחסים לו או להתייצב בבית המשפט, ולאור מצבו הפיזי – הוא אינו כשיר לבצע עבודות שירות.

 

היועץ המשפטי לממשלה נענה לבקשתנו להפגין חמלה כלפי הנאשם ומצבו הקשה, וקיבל את הבקשה לעיכוב ההליכים. בהמשך, בזכות טענותינו המבוססות על הבנת החוק, הבקשה המפורטת והפנייה ליועמ"ש – המדינה ביקשה לבטל לחלוטין את כתב האישום.

 

מקרה זה ממחיש כיצד אדם שאינו מכיר היטב את החוק ואת תחום המסים, עלול להסתבך בביצוע עבירות חמורות ולהכביד על מצבו הקשה ממילא. בכל מקרה של האשמות נגדך בתחום עבירות המס – חשוב שתיעזר במומחים ובאנשי מקצוע, שעשויים להוביל להפחתת העונש הצפוי לך, ואף לביטול כתב האישום במקרים מסוימים.

 

נכתב ע"י