אישום פלילי חמור - הומר בתשלום כופר בלבד

בעל חברה הואשם בניכוי חשבוניות פיקטיביות בסך של למעלה מ-1.6 מיליון ₪. במקום כתב אישום ומאסר בפועל, נגזר עליו לשלם את המע"מ + כופר

בעל חברה המעסיקה כ-100 עובדים, הסתבך בעל כורחו בפרשה של חשבוניות מזויפות, כשהעסיק קבלני משנה עבור לקוחותיו, ברובם עיריות, משרדי ממשלה ויזמים פרטיים.
הוא נחשד בניכוי מס תשומות (המע"מ בגין ההוצאות) בגין מסמכים הנחזים כחשבוניות מס, לפי סעיף 117 (ב)(5) לחוק המע"מ, עבירה מהותית שהעונש עליה הוא עד 5 שנות מאסר בפועל.
בהתאם לסעיף 60א', נקבע לו מועד לשימוע לפני הגשת כתב האישום לבית המשפט, ובו הכחשנו את ההאשמות נגדו וטענו כי כל העסקאות המופיעות בחשבוניות שהונפקו עבור חברתו היו אמיתיות.

בפרקליטות נוטים להחמיר

הבעלים טען כי החברה שלו ביצעה את הבדיקות הנדרשות לגבי כל חשבונית שנתקבלה, ובכלל זה: בדיקה האם החברה הרשומה בראש החשבונית פעילה,  קיום ותוקף של אישורי ניהול ספרים וניכוי מס במקור באתר רשות המסים, ואף בדיקת  זהותם של בעלי המניות באתר רשם החברות,  הכל על מנת שלא ליפול לתרמית עם זאת,  בדיקות אלו, כידוע, כבר אינן מספיקות לאור השתכללות השיטות של העבריינים המספקים חשבוניות פיקטיביות.

מתוך ניסיון רב בתחום והיכרות עם מגמת ההחמרה של רשות המסים והפרקליטות במלחמתן בתופעת החשבוניות הפיקטיביות, הגשנו בקשה להמרת כתב האישום בכופר, במסגרתה טענו כי בעל החברה עשה את כל המאמצים לוודא כי החשבוניות תקינות. זאת ועוד, נראה היה כי הבעלים, יחד עם רבים נוספים, היה קרבן ל'תרגיל עוקץ' של שלושה קבלני משנה, אשר בשיטות משוכללות יצרו חזות של חשבוניות מס תקינות הניתנות כדין.

כלל הטענות שהעלינו התקבלו, ובמקום כתב אישום שיכול היה להוביל להליך משפטי ארוך, יקר ומייגע, המרנו עונש פוטנציאלי של עד חמש שנות מאסר בתשלום כופר על סך  82 אלף שקלים בלבד. התיק נסגר, בעל החברה לא נאסר, לא נקנס ונותר ללא רישום פלילי, ויכול להמשיך ולנהל את חברתו כרגיל.

מי נושא באחריות לזיהוי חשבונית פיקטיבית?

לפי הפסיקה, מקבל החשבונית, חייב להשתמש בכל האמצעים הסבירים העומדים לרשותו על מנת לוודא שהחשבונית שהוא מקבל היא אמיתית וניתנה לו ע"י האדם או החברה שסיפק את השירות. אם לא ביצע בירור שכזה ולא הגיע לרמה גבוהה של וודאות לגבי אמיתות החשבונית בכל עסקה,  הוא נושא באחריות פלילית ומסתכן במאסר וקנס במישור הפלילי, ושומת תשומות או כפל מס במישור האזרחי.

למשרדנו  התמחות ייחודית בטיפול בעבירות או חשד לעבירות הנוגעות לחשבוניות פיקטיביות, ובהגשת בקשות כופר והנכם מוזמנים ליצור עמנו קשר להתייעצות בנושא.

לקריאה נוספת על חשבוניות מזויפות, לחצו  כאן

להורדת המדריך להימנעות מחשבוניות פיקטיביות לחצו כאן

נכתב ע"י