רופא שיניים העלים הכנסות בגובה חצי מיליון שקלים – ושילם כופר במקום לעמוד לדין פלילי

37674329 m

א' הוא רופא שיניים מאזור השרון, שנחשד בעבירות של העלמת הכנסות שקיבל במסגרת עבודתו בסך של כחצי מיליון שקלים – ועמד בפני אישום פלילי חמור ביותר על פי סעיף 220 לפקודת מס הכנסה. משרדנו, אשר ייצג את א' מול רשות המסים, הגיש בקשה להמרת ההליכים הפליליים נגדו בתשלום כופר, כבר בשלב הראשוני של החקירות.

הליך הכופר נועד למעשה להחליף את ההליך הפלילי: על פי סעיף 221 לפקודת מס הכנסה, לאחר תשלום סכום כספי שנקבע על ידי ועדת הכופר, החשוד משוחרר מאחריות פלילית למעשיו, ההליכים הפליליים כנגדו מופסקים לאלתר, ולא מוגש כנגדו כתב אישום.

ועדת הכופר מקבלת את החלטתה בהתאם לשיקולים שונים, ביניהם חומרת העבירה שבוצעה, מצבו האישי של הנאשם ושל בני הבית התלויים בו, האם ביצע עבירות נוספות בעבר, האם הסיר את המחדלים האמורים ושיקולים רלוונטיים נוספים.

הטענות: מצב בריאותי קשה ושמירת חוק

בבקשה שהגשנו לוועדת הכופר, התייחסנו למספר נסיבות מקלות בעניינו של א', לרבות מצבו הרפואי.

בנוסף, ציינו בבקשה לכופר כי א' הינו אזרח שומר חוק שמעולם לא הסתבך עם רשות המסים או בהליכים פליליים כלשהם. הוא שירת בצבא ובמלחמות ישראל ואף סייע לנזקקים ולניצולי שואה, להם העניק טיפולי שיניים חינם. עוד צוין בבקשה כי חקירתו של א' גרמה לו לתחושה קשה, וכי ייתכן שדי בכך כדי להרתיע אותו מכל המתרחש. א' אף שיתף פעולה עם חוקרי רשות המסים, בכל אחד משלבי החקירה, הודה ונטל אחריות על מעשיו.

משבר מקצועי שנגרם בעקבות החקירה

ההליכים נגד א' פגעו בו גם במישור המקצועי: בשל החשדות נגדו, נלקחו ממשרדו תיקים רפואיים של מטופלים, בהם היו רישומי התשלומים של המטופלים – כך שלא ניתן היה לספק להם טיפול שיניים במשך כל התקופה בה התיקים נעדרו מהמרפאה. בבקשה להמרת האישום הפלילי בהליך כופר, משרדנו טען כי א', המסור מאוד לעבודתו כרופא שיניים ותיק, חש תסכול וקושי בעקבות חוסר היכולת שלו לסייע למטופליו, ובעיקר לאלה שהיו זקוקים לטיפול דחוף.

בעקבות בקשתנו המפורטת, שכללה בנוסף לנסיבות המקלות גם פירוט של מספר מקרים דומים בהם הומר ההליך הפלילי בתשלום כופר, החליטה הוועדה לקבל את בקשתנו ולהטיל על א' כופר כספי בגובה של כ-30% מסכום המסים שהועלמו, בסך של כ-150,000 ₪, ובתנאי שיסיר את המחדלים העומדים נגדו וישלם גם את המסים הנדרשים ממנו על פי חוק.

חשוב לדעת:

ניתן להגיש לרשות המסים בקשה לתשלום כופר בכל שלב בהליך הפלילי, אך הזמן המומלץ ביותר להגשת הבקשה הוא כבר בשלב החקירה – אז סיכוייה להתקבל הם הגבוהים ביותר.

משרד עורכי דין זרקו זמיר הוא משרד עו"ד למסים, המומחה לעבירות מס הכנסה, העלמות מס והגשת בקשות כופר לרשות המסים.